DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Insektarium

 

 

K chovu strašilek je zapotřebí insektárium, ve kterém je můžeme chovat. Někdo preferuje skleněné akvárium, které je prostorné a dobře se odvětrává, ale je těžké a vyžaduje opatrnou manipulaci. Další možnost je plastové terárium pro plazy, je lehké, přenosné, dobře odvětrávané a většinou levnější než skleněné. Ale nedosahuje takových rozměrů jako skleněné a kvůli tomu se v něm špatně chovají druhy, které potřebují více místa. Výška insektária by měla být 3x větší než délka strašilky v něm chované, je to kvůli svlékání, kdy se strašilky zavěsí za zadní pár nohou a prasklinou v zádech vylézá ze staré „kůže“.

Teď bych se chtěl zaměřit na chov menších strašilek a nymf. Ty nepotřebují tolik prostoru, takže by bylo zbytečné je chovat v 50litrovém akváriu (teď neberu v potaz, že by jich bylo několik set). Protože mám v pokoji málo místa a nechce se mi kupovat spousty terárii, tak si je zkouším vyrobit.

  

   Insektárium z plastového kbelíku

Insektárium lze koupit, nebo vyrobit. V tomto článku bych se chtěl zaměřit na jejich výrobu. Je mnoho věcí, ze kterých se dá insektárium vyrobit.

Protože se počet strašilek, které chovám stále zvětšuje, musel jsem pro ně nějaké insektárium vyrobit. Zprvu jsem uvažoval nad slepením skleněných desek, ale sklo těžké a křehké, tak jsem zvolil jiný způsob. V místním obchodě jsem se domluvil a prodavačkou, která mi schovala plastové kbelíky od zavináčů, po opláchnutí jarovou vodou zmizel zápach po oleji a kbelík byl připraven k výrobě insektária.
Bdeme potřebovat: Plastový kbelík - velikost volíme dle libosti, největší rozměr by měla být výška
                               nuž
                               síťku proti hmyzu
                               lepidlo na plast
Postup:

1. Příprava kbelíku (nebo jinou plastovou nádobu s víkem), omytí teplou jarovou vodou, tím se zbavíme mastnoty a nečistot. Pro představu kbelík, který používám je 19cm vysoký s průměrem 10cm. Měly bychom volit průhledný plast, přes který se dostane světlo a i máme výhled na strašilky.

2. Jedna z hlavních věcí, na kterou nesmíme zapomenou je větrání, pokud by se vzduch v insektáriu neměnil, tak by strašilky brzo zemřely a také s rostoucí vlhkostí by se šířila plíseň mnohem rychleji.  Já se snažím napodobit komínový efekt (dole je na „nasáván“ čerství vzduch a stoupá nahoru až ven z insektária). Toho se snažím docílit tím, že na kbelíku, kousek nadednem udělám po celém obvodu asi 1mm široké dírky. Používám hrot z kružítka, pokut by hrozilo prasknut plastu, je možné hrot nahřát nad svíčkou a dírky protavit.

3. Po připravení kbelíku začneme s víkem, v něm musí být dost otvorů k ovětrávání vzduchu. Jsou dvě možnosti, buď celé víko proděravíme (musíme si dávat pozor na velikost děr, aby se přes ně mladé nymfy neprotáhly) anebo do něj vyřízneme otvor, který přelepíme jemnou tkaninou. Já používám kombinaci obou způsobů.

4. Takto připravený otvor překryji síťkou proti hmyzu a po okrajích zaliji sekundovým lepidlem. Jeho výhodou je, že se tím zlepší větrání a také umožní rosení bez odkrývání víka.

5. Už chybí jen vložit podklad, já používám papírové utěrky do kuchyně, jsou levné a dobře přijímají přebytečnou vodu při rosení. Další věcí je nádobka na vodu, já používám malé lékovky, které naplním vodou, do které přidám trochu cukru, aby listy vydržely déle.

6. Pokut máme vše hotové, už nezbývá než vložit strašilky, já v těchto kbelících chovám převážně nymfy a úmrtnost mám minimální.

Přeji hodně štěstí při výrobě a pokut máte lepší nápady, nebo nějaké vylepšení, tak se nebojte napsat a o svůj nápad se podělit.