DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Líheň

   Každý chovatel preferuje jiný styl líhnutí, někdo nechává vajíčka volně v terarii, aby se vylíhla sama bez pomoci. Je to bezstrarostný a jednoduchý způsob líhnutí, ale je zde nebezpečí vyschnutí, nebo zplesnivění vajíček a tá za následek nízkou líhnivost. Proto je lepší vybírat ze dna terária trus i vajíčka, ty následně vytřídit, opláchnout a vložit do líhně. 

 

Líheň z houby (tvarovací hmota) pro květiny.

Tato líheň je vhodná pro druhy strašilek, které vajíčka volně vypouští, nebo vystřelují do prostoru. Jedná se kupříkladu o PSG5 - Medauroidea extradentata a PSG9 - Extatosoma tiaratum a mnohé další, ale tyto dva druhy jsou jedny z nejvíce chovaných druhů strašilek. Výhoda této líhně je v tom, že velmi dobře drží vlhkost a je sní jednoduchá manipulace.

 Další výhodou je, že vajíčka jsou odděleně a tím možná plíseň nenapadne všechny vajíčka ale jen část, která se dá pomocí slabého roztoku hypermanganu zbavit plísně, pokut by se plíseň objevovala opětovně, tak vajíčka přeskládáme do jiné líhně a podložku prolijeme silným roztokem hypermanganu a pak několikrát čistou vodou, dokut nezmizí fialové zabarvení. Hypermangan je volně prodejný v lékárnách a drogeriích, prodává se v malé plastové krabičce, která obsahuje krystalky hypermanganu, pozor na dávkování, 1-2 krystalky na 1l vody, voda by měla být lehce zbarvena do fialova. Výjmeme vajíčka napadnutá plísní a na vložíme je do jemného sítka a pod tekoucí vodou promíváme, tím se zbavíme většiny plýsně. Pokut jde plýseň z vajíčka ven tak je lepší ho vyhodit, protože vnitřek vajíčka je už mrtvý. Pokut je, ale plýseň jen na povrchu, je zde velká pravděpodobnost, že nebyl porušen obsah vajíčka. Po opláchutí čistou vodou vajíčka ještě prolejeme roztokem haoermanganu, tím zabijeme všechny zárodky plísní na povrchu. Při použití příliš silného roztoku na vajíčka, by mělo za následek jejich vyschnutí a následnou smrt zarodku.

Postup: 

1)V květinářství si koupíme tvrdou houby pro květiny, prodává se jako kostka přibližně 250x150x100mm (délka x šířka x. výška). Cena je do 50,- . Z této kostky uřízneme plátek 10-20mm silný, který nám bude sloužit jako podložka pro vajíčka.

 

 

2)Do takto připraveného plátku, uděláme jamky podle velikosti vajíček, které chceme líhnout. Ideální je za pomoci tužky, nebo propisky. Dělání jamek je jednoduché, tato hmota je velmi tvárná, ale nevrací se do původního tvaru. Je lepší udělat jednu jamku a vyzkoušet jak v ní bude vajíčko sedět, pokut bude vajíčko dobře sedět, tak při líhnutí nymf zůstane v podložce a né na noze nymfy, je to velká výhoda, protože většina umrtí nymf je způsobena tím, že se se nemohou dostat z vajíčka. Když se ale už stane že vajíčko zůstalo na noze nymfy tak ji stačí jen porosit, vajíčko se naplní vodou a ztěškne a spadne. Nikdy nepomáháme nymfám z vajíček!!  Nymfa potřebuje dost času při líhnutí aby se jí napnuly všechny končetiny a to chvíli trvá. Pokut ji ale z vajíčka vytáhnete, nemá použitelné končetiny a naráz je všechny prokrvit nedokáže a umírá. Jediná možná pomoc je porosení, ale pozor na velké kapky ve kterých by se mohly utopit

 

3)Poté si tento plátek ořízneme podle tvaru dna krabičky, kterou použijeme pro líheň. Je lepší zvolit takovou krabičku, nebo přenosku, u které je dobré zavíraní a je průhledná. Pro někoho bude lepší skleněná a pro někoho plastová, já bych doporučil plastovou pro lehkou manipulaci s ní. Do víčka uděláme otvory, buď navrtat malým vrtáčkem, nebo protavit zahřátou jehlou. Pokut by bylo potřeba lepší větrání, dají se udělat dírky na boku krabičky, asi 1cm nad vajíčky, tím se zajistí cirkulace vzduchu, má to ale za následek vyšší ztráty vlhkosti. Já volím raději více menších líhní, než jednu velkou. Je jednoduší zneškodnit vznikající plíseň a také lepší manipulace.

 

4)Před vkládáním vajíček, ještě dáme plátek na chvíli do vody, houbu nemačkáme, ale necháváme sát, poté vylijeme přebytečnou vodu a necháme okapat. Pokut známe dobu líhnutí, tak mužeme do vody přidát malé množství hypermanganu, je to prevence proti plísním, ale nesmíme jej podávat v době kdy se vajíčka začínají líhnout, pokut by se nymfa napila vody s hypermanganem, tak by zemřela. Do jamek vkládáme vajíčka tak, aby byly víčkem nahoru a kousek vyčuhovaly. Je to z toho důvodu, že po vylíhnutí můžeme za tento okraj vajíčka vytáhnout a líheň je znovu použitelná.

5)Pro jiné (atypické) tvary vajíček volíme i jiný tvar jamek.

závěr: Líheň rosíme dle potřeby, hlavní výhodou je, že houba vydrží skoro týden za stejné vlhkosti, samozřejmě záleží na tloušťce houby a teplotě v místnosti. Je potřeba, ale hlídat aby díky vysoké vlhkosti nevznikla plíseň. A proto je potřeba aby bylo dostatečné větrání.

Chtěl bych poděkovat Martinu Baranovi (zakladatel stránky http://tarzanm.blog.cz a zkušený chovatel), kterému patří autorské práva k tomuto nápadu, za možnost je zveřejnit na mém webu.

 

Líheň z písku a rašeliny

Tento druh líhně je vhodný pro druhy strašilek, které své vajíčka kladou do zeminy. Jedná se kupříkladu o druh PSG23 - Eurycantha calcarata, tyto strašilky kladou vajíčka až 5cm hluboko do rašeliny, je to na jednu stranu kvůli ochraně před predátory, ale hlavně kvůli zachování konstantní (stejné) vlhkosti a zabránění pohybu vajíčka. Při problému s plísní užívám hypermangan viz. Líheň z houby (tvarovací hmota) pro květiny.

Postup:

1) K vyrobení líhně je potřeba plastová, nebo skelněná nádoba s víčkem, velikost a tvar je libovolný, písek – já osobně používám převařený křemičitý písek, je odolnější proti vzniku plísní, ale dá se použít i jiný písek, nebo hlína, pak rašelinu- používám obyčejnou rašelinu ke květinám, kterou jsem přesil a propařil (nechal jsem několikrát ohřát v mikrovlnné troubě) a tím jsem zabil zárodky živočichů a plísní

2)Připravíme si nádobu, do víčka uděláme otvory, raději menší a víc, při příliš velkých otvorech je nebezpečí že strašilky vylezou, nebo bude rašelina příliš rychle vysychat. Do nádoby nasypeme písek, mně se osvědčila metoda, při které sypu písek po malých vrstvách a po každé vrstvě pořádně porosím. Výhodou je, že celá vrstva písku je dostatečně vlhká a zároveň v ní nestojí voda. Čím větší vrstva tím déle písek udrží vlhkost a i omezí kolísání vlhkosti. Do takto připraveného podkladu uděláme jamky velikosti vajíček, které do líhně budeme vkládat.

3)Do těchto jamek vsouváme vajíčka, jen musíme být pozorní, aby všechny směřovaly víčkem nahoru. Také musejí být dostatečně hluboko, aby se zamezilo pohybu vajíčka. Kupříkladu u druhu PSG23 - Eurycantha calcarata, se při manipulaci s vajíčka během inkubační doby sníží líhnivost o víc jak polovinu.

4)Porosíme, aby nebyla mezera mezi vajíčkem a otvorem v písku. Tato mezera by byla ideální pro vznik plýsní. Po porosení zasypu asi 0,5-1cm silnou vrstvou rašeliny. Je lepší použít k zasypání rašelinou než písek, rašelina pomáhá nymfám při líhnutí, je lehká a nymfa muže bez problémů vylézt až na povrch.

5) Platí že čím větší vrstva písku, tím déle a lépe drží vlhkost. 

 Líheň 

6)Po zasypaní rašelinou porosíme a přiklopíme víčkem. Je praktické, aby bylo víčko průhledné, při kontrole zdali se něco líhne nemusíme neustále sundávat víčko a tím zptrácet vlhkost. Pro přehlednost přidáme štítek s popisem, měl by tam být druh strašilek, datum nakladení vajíček, množství vajíček, a když přidáte délku líhnutí a druh potravy, kterou se živý, tak máte vyhráno.

Závěr: Průběžně obsah líhně kontrolujeme, rašelina by neměla vyschnout a také by neměla plavat.

 

Vím, že je ještě velké množství jiných způsobů líhnutí, ale ty tak dobře neznám, proto jejich popis nechám na jiných, zkušenějších chovatelích. To která metoda je nejlepší nechám na vás.

Pokut máte otázky, nebo rady napište mi na martin.galeta@gmail.com